SONDAKİKA

9. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali başladı

Bu haber 26 Nisan 2019 'de eklendi

EDİRNE (AA) – Edirne'de 9. Uluslararası Bando ve Ciğer Festivali başladı.

Edirne, Bursa, Bolu, İzmir Seferihisar, Macaristan, Bulgaristan, Romanya, Moldova, Bosna Hersek ve Karadağ'dan bando ekipleri, tava ciğer ustaları ve vatandaşlar, Edirne Belediyesi önünde bir araya geldi.

Protokol üyelerinin yer aldığı kortej ile bando ekipleri, marşlar eşliğinde Atatürk Anıtı önüne geldi. Anıta çelenk konulmasının ardından saygı duruşunda bulunularak, İstiklal Marşı okundu. Buradaki programdan sonra kortej, Saraçlar Caddesi'nde oluşturulan festival alanına geçti.

Edirne Valisi Ekrem Canalp, burada yaptığı konuşmada, festivalin gastronomi turizminin canlı bir örneğini sunduğunu söyledi.

Edirne'ye gelen turist sayısının her yıl arttığını belirten Canalp, "Bir yıl içerisinde yüzde 25'lik bir artış yaşanması çok güzel ve çok anlamlı. Bu artışları geleceğe taşımanın zamanı geldi. Edirne'ye 5.5 milyon turist yetmiyor, Edirne 10 milyonlu rakamları da inşallah yaşayacak ve bu rakamları da hep birlikte gerçekleştireceğiz." dedi.

Edirne'nin tanıtımı için çeşitli adımlar atıldığını anlatan Canalp, şunları kaydetti:

"Şu ana kadar 50 bin civarında değişik ebatlarda kitapçık şekilde broşür dağıttık. Broşür dağıtmak bu işin klasik tarafı ama postmodern turizm türleri ortaya çıktığı gibi artık postmodern tanıtım türleri de ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de cep telefonları üzerinden yapılmış olan tanıtım uygulamalarıdır.

Bu çerçeve içerisinde de dört dilde, Türkçe, İngilizce, Yunanca ve Bulgarca olarak cep telefonları üzerinden yeni bir uygulamayı faaliyete geçirme imkanımız oldu. Edirne'ye gelen turist cep telefonuna indireceği uygulama ile Edirne'de ne istiyorsa onu bulabilecek. Doğa, tarih, inanç ya da gastronomi destinasyonuna cep telefonundan ulaşabilecek."

Canalp, belediye iş birliği ve özel idare imkanlarıyla sınır kapılarında da tanıtım uygulamaları yapacaklarını ifade etti.

-Hıdrellez sahuru yapılacak

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da 2018 verilerine göre, Edirne'ye 5.5 milyon turistin geldiğini belirtti. Edirne'yi ziyaret edecek turist sayısını 10 milyona çıkarmak için çaba harcadıklarını belirten Gürkan, bu kapsamda turist memnuniyeti için denetimlerin sıklaştırılacağını kaydetti.

Festivalin hayırlı olmasını dileyen Gürkan, "Festivalden çok kısa bir süre sonra Kakava-Hıdrellez Festivali geliyor 5 ve 6 Mayıs'ta. Yine valimizle ortak verdiğimiz karar neticesinde Kakava'nın ilk gecesinin ramazanın da ilk gecesi olması münasebetiyle Sarayiçi'nde 5 Mayıs'ı 6 Mayıs'a bağlayan akşam Hıdrellez sahurunu Sarayiçi'nde bütün vatandaşlarımızla hep beraber yapacağız." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Canalp, Gürkan, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, bando şeflerine plaket verdi.

Açılış törenin ardından bando ekipleri performanslarını sergiledi. Bu sırada vatandaşlar ve ciğer ustaları oynayarak eşlik etti.

Örnekler