SONDAKİKA

“Tekirdağ’da deprem riski artıyor”

Bu haber 05 Mart 2019 'de eklendi

Çerkezköy’de Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “Yapı denetimi uygulama yönetmeliğinde değişiklikler” konulu seminer düzenlendi.

Seminerin açılış konuşmasını İl Müdürü Kaan Sinan Tohumcu yaptı. İl Müdürü ülkemizin deprem kuşağında yer aldığına değinerek, “Yenilenen Deprem Tehlike Haritası ile ilimiz Tekirdağ’ın  deprem riski arttığını, geçmişte yapılan sağlıksız yapılaşmanın oluşturduğu yapı stokunun depremler sonrasında yıkıma uğraması nedeniyle ülkemizin çok büyük kayıplar yaşadığını belirtmiş,   sadece depremlerin  değil geçen ay İstanbul İli, Kartal İlçesi’nde yaşanmış olan  “Yeşilyurt Apartmanı”’nın çökmesi olayının ülkemizin sağlıksız yapı stoğunun her an tehlike oluşturabileceğinin açık bir göstergesi olduğunu vurgulandı. Daha sonra Yapı Denetimi Kanunu ve İlgili Mevzuatın tarihçesini kısaca anlatarak, Yapı Denetimi Kanunu’nun ilk yayımlandığı 2001 yılından günümüze kadar çeşitli düzenlemelere gidildiğini 2001 yılında 19 pilot ilde uygulanmaya başlanan Kanunun 1 Ocak 2011’den itibaren tüm yurtta geçerli hale geldi” diye ifade etti.

Seminerde katılımcılara, yapı denetimi uygulama yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, bina içi elektronik haberleşme tesisatı teknik şartnamesi ve yapı sahipleri ile yapı denetimi hizmet sözleşmesi imzalayacak yapı denetim kuruluşlarının elektronik ortamda belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar hakkında bilgiler verildi.

Bilgilendirme konuşmalarından sonra Soru-Cevap bölümü ile katılımcıların konu ile ilgili akıllarındaki sorular cevaplandırıldı.

Örnekler