SONDAKİKA

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü

– Öğrenciler Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı’nı ziyaret etti

Bu haber 04 Ekim 2018 - 17:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE (AA) – Edirne'de öğrenciler, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü kapsamında Edirne Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı'nı ziyaret etti.

Edirne Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, barınağı ziyaret eden çocukların buradaki hayvanları sevdiği ifade edildi.

Barınaktaki uzmanın çocuklara bilgiler verdiği aktarılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin "4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü" kapsamında Edirne'deki okullarda hayvan sevgisini hayvan bilincini aşılamak amacıyla bir takım etkinlikler düzenlediği kaydedildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkçe öğretmeni Yasemin Aydın, çocuk yaşta hayvan sevgisi kazanmanın önemine dikkat çekerek, "Bir insan sevgisi önce hayvan sevgisiyle başlar. Yani hayvanları sevmeyen bir insanın zaten insanlara da çokta fazla yardımcı olabileceğini düşünmüyorum. Çok küçük yaşta hayvan sevgisinin çocuklara aşılanması gerekiyor. Tabi bu sadece işte hayvanlarımızı dışarıda gördüğümüzde sevelim ya da işte onlara bir kap yiyecek verelim tarzında olmaması gerekiyor. Özellikle evcil hayvan almak isteyenlerin şuna dikkat etmesi gerekiyor. Barınaklardan hayvan alınması gerekiyor. Yani hayvanı alıp daha sonra birkaç ay ya da bir yıl besleyip onları barınaklara bırakmamamız gerekiyor. Çünkü onların da duygusunun olduğunun bilinmesi gerekiyor. Biz bugün buraya gelmeden önce zaten dersimizde bu konuyla alakalı bir ders işledik daha sonra buraya öğrencileri getirdik." ifadelerini kullandı.