SONDAKİKA

“Başka Sinema Ayvalık Film Festivali” başladı

– Festival kapsamında, bu yıl ilk defa verilen “Kariyo ve Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü”ne Ahlat Ağacı filmiyle Nuri Bilge Ceylan layık görüldü

Bu haber 06 Ekim 2018 - 18:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BALIKESİR (AA) – Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 11 Ekim'e kadar sürecek ve 25 ülkeden 40 filmin gösterileceği "Başka Sinema Ayvalık Film Festivali" başladı.

Festival Direktörü Azize Tan, açılış töreninde yaptığı konuşmada, festivale dünyadan ve Türkiye'den sinemacıların konuk olduğunu söyledi.

Yıl boyu sürecek etkinliklerle Ayvalık'ı sinemacılar ve sinemaseverler için bir buluşma noktası haline getirmeyi hedeflediklerini belirten Tan, "Sanatın birleştirici gücüne inancımız tam." dedi.

Festival kapsamında, bu yıl ilk defa verilen "Kariyo ve Ababay Vakfı Yılın Yönetmeni Ödülü"ne Ahlat Ağacı filmiyle Nuri Bilge Ceylan layık görüldü.

Ceylan'a ödülünü ve 100 bin liralık para ödülünü Kariyo ve Ababay Vakfı kurucularından Sami Kariyo takdim etti. Kariyo, "Sinema alanındaki ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı ve teşvik amacıyla oluşturduğumuz ödülü gelenekselleştirmeyi hedefliyoruz." diye konuştu.

Nuri Bilge Ceylan da ödül dolayısıyla çok mutlu olduğunu ve onur duyduğunu belirterek, "Sinemacılar olarak filmlerimizi çok büyük zorluklarla çekiyoruz. Kariyo ve Ababay Vakfı'nı bu ülkenin sinemasının son zamanlarda başına gelmiş en güzel şeylerden biri olan Başka Sinema'dan dolayı çokça duyuyordum. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali'nin Ayvalık için büyük şans olduğunu düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Festivallerin insanın hayal gücünde değiştirici ve dönüştürücü bir gücü olduğunu aktaran Ceylan, şöyle konuştu:

"İzlenilen bir film, insanı tamamen değiştirebilir. Festivallerde ters köşeye yatıran, hiç düşünmediğiniz anda kendinizden gizlediğiniz sırları bile sizin yüzünüze çarpan bir filmle karşılaşmak, bir anda büyük kararlar aldırabiliyor insana. Bu yüzden bu festivalin de çok önemli olduğuna, bir takım gençlerin kanına gireceğine, onlara bir ışık göstereceğine inanıyorum. Bir işi kalıcı hale getirmek, başlatmaktan daha zordur. İnşallah uzun yıllar devam eder. Umarım bu ödül de festival de aynı kalıcılıkla devam eder."

Açılış töreninin ardından Yorgos Lanthimos'un Venedik Film Festivali'nde Jüri Büyük Ödülü ve En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazanan son filmi Sarayın Gözdesi (The Favourite), Ayvalık Amfi Tiyatrosu'nda izleyicilerle buluştu.

Festival programında, "Türkiye Sineması 2018: Kuşku ve Sorgulama ve Farklı Hikayeler", "Dünyanın Bin Bir Hali", "Başka Kadınlar ve Açıkhavada Sinema" başlıklı kategorilerde, Cannes'dan Berlin'e, Locarno'dan Venedik'e uzanan festival filmleri ile yerli ve yabancı çoğu ödüllü film, seyircilerle buluşacak.