SONDAKİKA

Batırılan emektar vapur su altı yaşamını canlandırdı

Bu haber 01 Ekim 2018 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KOCAELİ (AA) – TAHİR TURAN EROĞLU – Uzun yıllar yolcu taşımacılığında kullanılan "İnönü" vapuru, su altı canlılığını artırmak ve dalış turizmine katkı sağlamak amacıyla 5 yıl önce batırıldığı İzmit Körfezi'nde, görevini "deniz canlıları yuvası" olarak sürdürüyor.

İzmit Körfezi'nin mavi bayraklı plajına sahip Karamürsel ilçesinde 2013 yılında batırılan vapur, suyun 23 metre derinliğinde deniz canlılarına ev sahipliği yapıyor.

Başta İstanbul olmak üzere pek çok dalış tutkunu, Marmara Denizi'nde resif amaçlı batırılan tek vapurda keşif yapma, su altı canlılığını yakından görme imkanı buluyor.

CMAS 2 yıldız dalıcı olan Karamürsel Belediye Başkanı İsmail Yıldırım da ilçe sahilinde sıklıkla yaptığı dalışlarla her geçen gün artan deniz canlılığını yakından takip ediyor.

– "Çalışmalar güzel sinyaller veriyor"

Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurucusu olduğu Karamürsel Sualtı Sporları Kulübü Derneği'nde (KARSAD) dalış imkanı bulduğunu söyledi.

Su altının ayrı bir dünya olduğunu dile getiren Yıldırım, şimdiye kadar bu konuda herhangi bir girişimi olmayanları Karamürsel'e dalış yapmaya davet etti.

Yıldırım, geçmiş yıllardaki yaklaşımların deniz dibinde sıkıntılara yol açtığına işaret ederek, "Son 15 yıldır, özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile İzmit Körfezi'nde büyük bir gelişimi hep beraber yaşıyoruz. Arıtma tesislerinin çalıştırılması, deniz yüzeyi ve deniz altının geliştirilmesiyle ilgili yapılan çalışmalar güzel sinyaller veriyor." diye konuştu.

Su altı canlılığının artırılmasında yapay deniz resiflerinin büyük önemi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Karamürsel'de yapay deniz resifi olarak batırılan vapura dalış gerçekleştirme imkanı sunduklarını kaydetti.

– "Batık vapur deniz canlılarının yaşam alanına büyük katkı sağladı"

Yıldırım, batık vapurun deniz canlılarının yaşam alanına büyük katkı sağladığını aktararak, son görevi "su altı canlılarına yuva olmak" diye belirlenen vapurun yanı sıra sahile yerleştirdikleri beton bloklarla da canlı organizmalara yaşam alanı oluşturduklarını vurguladı.

Deniz canlılarının yaşam alanı bulmakta zorlandığını anlatan Yıldırım, şöyle devam etti:

"Geçmişte deniz dolgusuyla yaşam alanlarını yok etmişiz. Yapay resiflerle bunları tekrar kazandırmaya çalışıyoruz. Türkiye'de pek çok dalış okulu var. Bölgemizde en kaliteli dalış okullarından biri Karamürsel'de. İnsanlar buraya günü birlik gelip dalışlarını yapabiliyor aynı zamanda uzun vadeli profesyonel dalış eğitimlerini de alabiliyor. İlçemizde bu spora, su altı görselliğine merakı olanları misafir ediyoruz ama asıl bizi memnun eden dışarıdan birçok kişinin buraya gelip dalış gerçekleştirmesi. Akdeniz ve Ege'deki görsel zenginliğe henüz kavuşamadık ama her geçen gün iyileşiyor."

Yıldırım, bazı bilim insanlarının yapay resiflerle ilgili çekincelerinin olduğuna da değinerek, asla resif oluşturulmaması gerektiğini söyleyenleri buralarda dalmaya davet etti.

Yapay resiflerin, su altındaki hayata büyük katkı sağladığını vurgulayan Yıldırım, "Denizi ve denizin altını seviyorsanız, malzemeleri buna uygun hale getirerek batırmanız gerekiyor. Resif, elimize geçeni tutup denize atmak değil. Bizim gibi bu işi sevenlerin önü açılırsa inanıyorum ki Körfez'de çok sayıda yapay resif alanı oluşturulacak, birçok canlının hayat bulması için alanlar oluşturulacak." diye konuştu.

Yıldırım, deniz altına yatırım yapmaya devam edeceklerini dile getirerek, "En büyük hedeflerimden biri Karamürsel'de bir denizaltı müzesi oluşturmak. Denizin hem üstü hem de altıyla ilgileniyoruz. İnşası tamamlanmak üzere olan havuzumuzla Karamürsel'de geçmişte olduğu gibi milli yüzücüler çıkarmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.