SONDAKİKA

Bursa'da “Sınır Tanımayan Bilim Projesi”

Bu haber 18 Eylül 2018 - 23:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BURSA (AA) – Bursa Uludağ Üniversitesi ve Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi (BTM) iş birliğiyle yapılacak "Sınır Tanımayan Bilim" projesinin başvuruları başladı.

Bursa Uludağ Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, hafif düzeyde zihinsel yetersizliği ve öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin bilime yönelik ilgi ve meraklarının artırılmasını hedefleyen Sınır Tanımayan Bilim projesi hayata geçiriliyor. Uludağ Üniversitesi ile BTM'nin ortak çalışması ile yürütülecek projede özel gereksinimli öğrenciler bilime ve araştırmaya yönlendirilecek.

Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümünden Dr. Oya Arslan Armutçu'nun yürütücülüğünü üstlendiği ve TÜBİTAK tarafından desteklenen projede 2018-2019 eğitim öğretim yılında ortaokula devam eden 20 hafif düzey zihinsel yetersizlik, 20 özel öğrenme güçlüğü olan toplam 40 kaynaştırma öğrencisi ile uygulama yapılacak.

Etkinlik öncesinde ise projede görev alacak eğitimcilere özel eğitim alanı ve özel gereksinimli bireylere yönelik eğitim programları hakkında bilgiler verilecek. BTM bünyesinde, iki etkinlik döneminde devam edecek projenin ilk dönemi için kayıtlar başladı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Oya Arslan Armutçu, projenin ekim ayı içerisinde iki etap halinde yürütüleceğini belirterek, "Proje programında birinci gün 'Küçük dünyalara yakından bakış', ikinci gün 'Mucitler laboratuvarında keşif', üçüncü gün 'Tasarla eğlen üret', dördüncü gün ise 'Uzaya kısa bir yolculuk' başlıkları altında etkinliklere yer verilecek.

Bu projenin sonunda özel gereksinimli öğrencilerin, bilim ve bilim uygulamalarına yönelik tutumlarının olumlu yönde geliştirilmesi, bilimsel bilgi ve becerilerinin artmasının yanı sıra özel gereksinimli öğrencilerle çalışacak eğitimcilerin bu bireylere yönelik olumlu tutumlar geliştirmelerini bekliyoruz. Etkinliğimizin ilk döneminde çocuklarının yer almasını isteyen aileler 'www.sinirtanimayanbilim.com' adresinden kayıt yaptırabilirler." dedi.