SONDAKİKA

“Çocuğunuzu kendi beşiğinde yatırın”

Bu haber 29 Eylül 2018 - 16:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEKİRDAĞ (AA) – Pedagog ve aile danışmanı Canan Şimşek Karabulut, "Ailelerin ileride sorun yaşamamak için, doğumundan itibaren çocuklarını yanlarında değil de kendi beşiğinde yatırması gerekiyor." dedi.

Bir etkinliğe katılmak için Tekirdağ'a gelen Karabulut, burada yaptığı açıklamada, ailelerin çocuklarıyla yatağını paylaşmaması gerektiğini söyledi.

Karabulut, annelerin özellikle bebek ve çocukların uyku alışkanlığı ile sorun yaşadıklarına dikkat çekerek "Anne babayla yatmak çocuklarda kişilik ve cinsel işlev bozukluklarına neden olabilir. Ayrıca bu durum çocuklarda gece korkusu ve kaygı bozukluğunun yanı sıra yine ileri yaşlarda otorite ve kural tanımazlığa, dikkat eksikliğine, öğrenme zorluklarına, özgüven kaybına ve anne babayı model almaktan vazgeçmeye neden olabilir." diye konuştu.

Ailelerin sorun yaşamamak için çocuklarını doğumundan itibaren kendi beşiğinde yatırması gerektiğine değinen Karabulut, ailelerin bu konularda gerekirse uzmanlara danışmasının çok faydalı olacağını aktardı.