SONDAKİKA

“Dr. Ratip Kazancıgil ve Edirnesi” kitabı tanıtıldı

– İstanbul Arel Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı, yazar Ender Bilar, Edirne 6. Kitap Fuarı’nda “Dr. Ratip Kazancıgil ve Edirnesi” kitabını tanıttı

Bu haber 06 Ekim 2018 - 17:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE (AA) – İstanbul Arel Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı, yazar Ender Bilar, Edirne 6. Kitap Fuarı'nda "Dr. Ratip Kazancıgil ve Edirnesi" kitabını tanıttı.

Edirne Belediyesinin organizasyonuyla dün bir alışveriş merkezinde başlayan fuar birçok yazar ve yayınevini ağırlıyor.

Fuarda standı bulunan yazar Bilar da yeni çıkan "Dr. Ratip Kazancıgil ve Edirnesi" kitabını tanıtarak, kitapseverlere imzaladı.

Bilar'ın standını ziyaret eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kazancıgil'in Edirne için çok önemli bir isim olduğunu söyledi.

Edirne'nin son yüz yılının tanıtılması ve tarihinin açığa çıkmasına Kazancıgil'in büyük katkısı olduğunu belirten Gürkan, "Biliyorsunuz bir yıl önce kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. O çok önemli isimleri çalışmıştı, dünyadaki kültür hareketleri böyle devam ediyor. Şimdi Ender Bilar, Ratip hocayı çalışıyor, yarın bir başkası Ender Bilar'ı çalışacak. Bunlar bizim kültür hazinelerimiz. Edirne'yi geçmişten geleceğe taşıyan simgesel isimleri ve bu kitabı çok değerli buluyorum. Edirne aşıklarına da tavsiye ediyorum. Ender Bilar'ı da tebrik ediyorum. Edirne Belediyesi olarak bugüne kadar otuza yakın kültür sanat yayınımız var. Buna devam edeceğiz." diye konuştu.

Yazar Bilar da Dr. Ratip Kazancıgil'in Edirne sevdalısı ve Edirne için bir kültür hazinesi olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

"Kazancıgil'i vefatının birinci yıl dönümünde geçen günlerde andık. Onun anısına bu kitabı yayınladık. Dr. Kazancıgil'in Aydın'dan Edirne'ye geliş öyküsü ve Edirne'de geçen 1950 yılından 2017'ye kadar olan anılarından oluşuyor kitabımız. Yapmış olduğumuz çalışmayla kitabı beş bölümden oluşturduk. Birinci bölümde Dr. Ratip Kazancıgil ve Edirnesi, ikinci bölümde Edirne'nin kültür hayatına kazandırdığı ve görev aldığı sivil toplum kuruluşları, üçüncü bölümde Dr. Ratip Kazancıgil'in yönettiği akademik tezler ve yayınları, dördüncü bölümde dostlarının kaleminden Edirne ve beşinci bölümde fotoğraflarla Edirne bölümü oluşuyor. 460 sayfadan oluşan bu eser benim için çok önemli. Bu eserin interaktif ilk online kütüphanesi de Hiper Yayınları arasında basıldı. Bu yayınevinin yayınları yüz üniversiteye ve üniversite öğrencilerine erişim sağlıyor. Yani böylelikle yayın ve kültür hayatına kazandırmış olduğumuz bu eser Ratip hocamızın en çok değer verdiği gençlerimize de kolayca ulaşmış olacak."

Kitapseverler tarafından 14 Ekim'e kadar ziyaret edilebilecek fuar, 62 yayınevi ve 120 yazar ağırlayacak.