SONDAKİKA

İmamın “ney” aşkı

Bu haber 03 Ekim 2018 - 11:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEKİRDAĞ (AA) – MESUT KARADUMAN – Tekirdağ'daki tarihi Eski Cami'de "baş imam" olarak görev yapan 43 yaşındaki Yavuz Budanır, namaz vakitleri dışında hem Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ney dersi veriyor hem de programlarda "ney" üfleyerek insanların kalbine dokunuyor.

AA muhabirine konuşan Budanır, 15 yıl önce İstanbul'da görev yaparken tanıştığı ve mesleğine de katkısı olacağını düşündüğü için ney çalmayı öğrenmeye karar verdiğini belirtti..

Daha sonra ney kursuna gitmeye başladığını ve bir yılda ney üflemeyi öğrendiğini anlatan Budanır, "Ney insan ruhuna hitap eden bir enstrümandır." dedi.

Budanır, camideki görevinden arta kalan zamanlarda Halk Eğitim Merkezi bünyesindeki kurslarda haftada 4 saat ders vermeye başladığını ve çok sayıda kişiye ney üflemeyi öğrettiğini söyledi.

-"Cami musikisi denilen bir şey var"

Aynı zamanda belirli günlerde Zübeyde Hanım Huzurevine giderek oradaki yaşlıların istediği eserleri neyiyle icra ettiğini anlatan Yavuz Budanır, şöyle konuştu:

"Neyle tanışmam bundan yaklaşık 15 sene önce oldu. İstanbul'da görev yaparken böyle bir sevda düştü içimize. Ney üflemeyi öğrenmek istedim. Neyin makamsal olarak mesleğime de katkı sağlayacağını düşündüğüm için öğrenmeye karar verdim. Cami musikisi denilen bir şey var. Cami musikisinde ezanlar, kametler, cami içi icraatların insanlara güzel bir sunum şeklinde olabilmesi ve bunu en iyi şekilde yapabilmek için başladıktan sonra bir daha hiç bırakmadım."

Neyi sevmeden, ney aşkı olmadan onun icrasının yerine getirilemeyeceğini anlatan Budanır, neyle insanların kalbine dokunmaktan dolayı mutlu olduğunu dile getirdi.

Budanır, ezanın 5 vakitte farklı makamda okunduğunu ifade ederek, "Sabah ezanı saba makamında, öğle ezanı uşşak makamında, ikindi rast makamında, akşam ezanı segah makamında, yatsı ezanı da hicaz makamında okunur ki bu da musiki ile bağlantılı olduğunu gösterir. O yüzden neye heves ettim, içimize aşkı, sevdası ve muhabbeti düştü." diye konuştu.

-"Sanat öğretildiği zaman kıymet kazanır"

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde verdiği kurslarda çok sayıda öğrenci yetiştirdiğini aktaran Budanır, şöyle devam etti:

"Neyi öğrendikten sonra bir de bunun icra yönü olmaya başladı. İnsan artık ilerledikten sonra birtakım faaliyetlerde bulunuyor. Sanatsal bir şeyi öğrendikten sonra kişinin kendinde bunu saklaması doğru bir davranış olmaz. Sanat öğretildiği zaman kıymet kazanır. Ben de Tekirdağ'da Halk Eğitim bünyesinde olsun, diğer özel kurslarla olsun ney eğitimi verdim. Çok sayıda öğrencimiz oldu çok şükür. Birçok öğrenci yetiştirdik, bundan sonra da talep olursa yetiştirmeye devam edeceğim."

-"Ney üflemekten keyif alıyorum"

Budanır, neyin insanları farklı yerlere alıp götürdüğünü dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Genellikle tasavvuf musikisi icralarında ve Mevlevi ayinlerinde kullanıldığından dolayı insanlar tarafından neye bir kutsiyet atfedilmiş. Biz bunu sevmesek, bunun aşkı olmasa bunun icrasını yerine getiremeyiz. Ney üflemekten keyif alıyorum. Aynı zamanda sosyal sorumluluk programlarında, huzurevlerinde ve farklı programlarda insanlara ney çalarak bir şeyler verebiliyorsak, insanları mutlu edebiliyorsak, huzurlarına huzur katabiliyorsak bu bizi memnun ediyor."