SONDAKİKA

İtfaiye Haftası

Bu haber 25 Eylül 2018 - 16:40 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE (AA) – Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İtfaiye Müdürlüğü çalışanlarıyla bir araya geldi.

Başkan Gürkan, İtfaiye Müdürlüğündeki ziyaretinde yaptığı konuşmada, büyük bir özveriyle, gece gündüz demeden vatandaşların ve diğer canlıların yardımına koşan itfaiye personelinin İtfaiye Haftasını yılını kutladı.

Belediyelerin bulundukları kentlerde yaşamsal ve çok önemli görevler yaptığını belirten Gürkan şunları kaydetti:

"İtfaiye de bunların en uçundaki sistem. Su Kanal Müdürlüğü Personeli de hayati öneme sahip görevler yapıyor. Temizlik işlerindeki arkadaşlarımız da öyle. Bazı şeylerin kıymeti yokluğunda daha çok anlaşılır. Varlığında pek fark etmezsiniz. Her gün önünden geçersiniz; farkına varmazsınız ama olmayınca da ‘ne kadar önemliymiş, yaşamımızda ne kadar önemli bir yere sahipmiş, bizim için ne kadar büyük fedakarlıklarda bulunuyormuş' dersiniz.

Bazı görevler zannedilenin çok daha üzerinde önemlidir. Belki de bir itfaiyeci yaşamı boyunca bir can kurtarır belki de hiç kurtarmaz. Ama 25-30 yılda bir can bile kurtarmış olsa bu bütün meslek yaşamına bedeldir. Ve hayatı boyunca hatırlayabileceği, çocuklarına, torunlarına anlatabileceği gurur verici olaydır."

Göreve geldiği ilk günlerde ziyaret ettiği ilk birimin İtfaiye Müdürlüğü olduğunu belirten Gürkan, şöyle devam etti:

"İtfaiye Müdürlüğü o zaman eski yerindeydi. O zaman kendime sormuştum, 'Edirne'nin İtfaiye anlamında ne eksiği var?' Niye bizim itfaiyemizin adam gibi binası yok?', 'Niye biz yazları sistemi, cihazları güneşten kışında tankerleri soğuktan donmasın diye örtmek zorunda kalıyoruz?' Bu Edirne’ye yakışmıyor demiştim. İlk hedeflerimizden biri de barınma sorununu çözmek oldu.

İtfaiye Müdürlüğü’nü; ihtiyaçlarına uygun bir binaya kavuşturduk. Bunu yaparken; personelin daha konforlu bir ortamda çalışmasını hedefledik. Çünkü İtfaiye personeli ne kadar iyi fiziki bir ortamda çalışırsa o kadar verimli olur. İtfaiye Müdürlüğü 24 saat esaslı sisteme göre çalışan bir sistem. Sürekli tetikte olması gereken bir sistem. 4,5 yılda bunların büyük kısmını başardık. Birbirinizle uyumlu çalışın birbirinize güvenin. Dayanışma içinde çalışın. Bunun aranızda var olduğunu biliyorum."

Gürkan, konuşmasının ardından itfaiye personeliyle pasta kesti.