SONDAKİKA

Kocaeli'de “Sevgide Buluşalım” etkinliği

Bu haber 25 Eylül 2018 - 14:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KOCAELİ (AA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Cem Vakfı ve Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı tarafından düzenlenen ''Sevgide Buluşalım'' etkinliğinin 13.'sü 30 Eylül'de yapılacak.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür, Sanat ve Konservatuvar Şube Müdürlüğü'nce organize edilen etkinliğin basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, etkinlikle milletin birbirine olan gönül bağını bir kez daha dünyaya duyurmayı amaçladıklarını söyledi.

"Amacımız; Alevi kardeşlerimizle bağımızı, birbirimizi anlama üzerine kurarak birlikteliğimizi pekiştirmektir." diyen Bayram, muharrem ayı ve aşure gününün İslam dünyası için dini, tarihi ve kültürel açıdan büyük önem taşıdığını vurguladı.

Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da katledilmesinin kalpleri incittiğini dile getiren Bayram, "Dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun Kerbela olayı, tüm Müslümanların akıllarından çıkmayacak bir iz, bir uyarıdır. Muharrem ayında yaşattığımız bu aşure geleneği, Alevi-Sünni tüm Müslümanların kardeşliğinin açık bir göstergesidir. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın İbrahim Karaosmanoğlu öncülüğünde bu amaçla başlayan 'Sevgide Buluşalım' etkinlikleri gelenekselleşerek, kentimizin kültür ve inanç hayatına çok büyük bir değer katmıştır." ifadelerini kullandı.

Bayram, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin 2005 yılından itibaren Hacı Bektaş-i Veli ve Munzur'da düzenlenen festivallere vatandaşların katılımını sağladığını aktararak, etkinliklere bugüne kadar yaklaşık 40 bin kişiyi ulaştırdıklarını kaydetti.

Horasan'dan Anadolu'ya, hatta Balkanlar'a uzanan Alevi-Bektaşi geleneği ve kültürünün, Müslüman Türk toplumunun önemli bir inanç sistemi olduğuna işaret eden Bayram, "Alevisi, Sünnisiyle bir ve bütün olduğumuzu, dosta düşmana haykırıyoruz. Bizi bölmek, yurdumuzu yeniden işgal etmek isteyenlere karşı 'dur' diyoruz. İşte Kocaeli Büyükşehir Belediye'mizin bu yıl 13.'sünü gerçekleştireceği 'Sevgide Buluşalım' etkinliği, bu nedenle çok önemlidir. Bütün Alevi, Bektaşi, Caferi ve Sünni kardeşlerimizi, hemşehrilerimizi fitnecilere fırsat vermeden her zaman el ve gönül birliği içerisinde hareket etmeye davet ediyoruz. Gelin canlar bir olalım diyoruz." diye konuştu.

Bayram, etkinliğin Uluslararası Fuar Merkezi'nde saat 13.00'de başlayacağını, deyişler, Kur-an-ı Kerim tilaveti, Gebze Hacı Bektaş-i Veli Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Dede yönetiminde cem erkanından sonra dua edilmesi ve aşure dağıtılmasının ardından sona ereceğini sözlerine ekledi.