SONDAKİKA

Makine sektörü temsilcileri Fas'ta ihracatı geliştirmenin yollarını aradı

Bu haber 05 Ekim 2018 - 19:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BURSA (AA) – Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO), Ticaret Bakanlığı desteğiyle yürüttüğü Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme Projesi (UR-GE) kapsamında makine sektörü temsilcileri, Fas'ta ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi.

BTSO'dan yapılan açıklamaya göre, Makine UR-GE Projesi kapsamında BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cüneyt Şener ile makine sektörü temsilcileri, Fas ile ihracatı geliştirmenin yollarını aradı.

İstikrarlı ekonomik yapısı ile Kuzey Afrika'nın parlayan yıldızı Fas'a yeni bir ticaret seferi gerçekleştiren Bursalı firmaların temsilcileri, 80 yabancı iş insanı ile 200'ün üzerinde ikili iş görüşmesi yaptı. Programda sektör temsilcilerine Fas ekonomisi, ticari hayatı, pazar analizi ve iş birliği imkanları konusunda bilgi verildi.

Kazablanka Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Bouamara Rachid'in de bulunduğu görüşmelerde Bursalı firmaların temsilcilerinin önemli bir kısmı Faslı firmalardan sipariş aldı.

– "Yeni başarı hikayeleri yazmak istiyoruz"

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, makine sektörünün gelişmiş ülkelerde en çok önem taşıyan sektörler arasında yer aldığını belirtti.

Makine sektörünün Türkiye ekonomisinin büyümesine katkı sağlayan stratejik sektörlerden biri olduğunu kaydeden Burkay, "Avrupa'nın en büyük 6. makine imalatçısı Türkiye'nin son yıllarda yakaladığı başarılarda Bursalı firmaların çok değerli katkıları bulunuyor. Bizler de Bursa'nın lokomotif sektörleri arasında yer alan makine sektöründe firmalarımızın teknoloji ve Ar-Ge odaklı büyümesi adına önemli çalışmalar gerçekleştiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Burkay, Makine UR-GE Projesi'nin şirketlerin global oyuncular haline gelmesine destek olduğunu vurgulayarak, şunları bildirdi:

"Makine sektörünü daha rekabetçi bir konuma taşımak adına çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yeni ihraç pazarlarına erişebilmek adına yurt dışı fuarları önemli rol oynuyor. BTSO olarak, üyelerimizin katma değerli üretim, ihracat ve rekabetçiliğini artırarak, yeni başarı hikayeleri yazmak istiyoruz. Kuzey Afrika ülkelerinden Fas, makine sektörü temsilcileri için önemli bir pazar. Fas'taki ikili iş görüşmelerinde ciddi alıcılarla buluştuk.

Bu yurt dışı programlarıyla ülkemizin ihracat seferberliğine güç katmaya devam edeceğiz."

Fas programı kapsamında BTSO heyeti, Kazablanka Ticaret Odasına da ziyarette bulundu.

Burkay, ziyarette yıl sonu gerçekleştirilecek "Endüstri Zirvesi"ne Kazablanka iş dünyası temsilcilerini davet etti.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN