SONDAKİKA

SGK İl Müdürlüğü'nde sağlık taraması

Bu haber 08 Ekim 2018 - 19:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YALOVA (AA) – Yalova İl Sağlık Müdürlüğünce Kronik Hava Yolu Hastalıklarını Önleme Kontrol Programı ve Eylem Planı kapsamında farkındalık oluşturmak amacıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü'nde görev yapan personelin sağlık taramalarının yapıldığı bildirildi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, taramadan önce fizyoterapist Gonca Taş tarafından kronik hastalıkları önleme ve yaşam kalitesini artırmak amacıyla fiziksel aktivitenin önemi konusunda sunum yapıldığı belirtildi.

Tüm katılımcılarla birlikte egzersizler yapıldığının aktarıldığı açıklamada, açılan stantlarda tüm personele açlık kan şekeri ölçümü, solunum fonksiyon testi, karbonmonoksit ölçümü, beden kitle indeksi taraması ve tansiyon ölçümünün yapılarak el broşürleri dağıtıldığı ifade edildi.

Taramada riskli bulunan kişilerin aile hekimlerine yönlendirildiğinin vurgulandığı açıklamada, Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Muhsin Abbasioğlu'nun şu görüşlerine yer verildi:

"Yapılan çalışmalar, ülkelerin gelişmişlik düzeylerine ve sosyal sınıfların yapısına bakılmaksızın kronik hastalıkların günden güne arttığı konusunda alarm vermektedir. Kronik hastalıklar ülkemiz açısından da önemli boyutlardadır. Değişen yaşam tarzları paralelinde sıklıkları artmakta olan risk faktörleri sebebiyle bulaşıcı olmayan hastalığı olan nüfusumuzun önümüzdeki yıllarda artması beklenmektedir. Aynı zamanda bu hastalıkların ve komplikasyonlarının tanısı, tedavisi, bakımı ve rehabilitasyonuna dair maliyetlerin de artacağı düşünülmektedir. Toplumumuzda sağlıklı yaşam tarzlarına yönelik davranış değişiklikleri oluşmasını sağlayarak hastalıklardan korunmak ve maliyet-etkili, verimli ve kanıta dayalı bir hizmet yaklaşımı ile erken tanı, etkili tedavi ve izlem sağlanması bu hastalıkların yönetiminde önemli yer tutmaktadır."