SONDAKİKA

Yaşlılar bilgilendirildi

Bu haber 02 Ekim 2018 - 14:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

KIRKLARELİ (AA) – Vize Devlet Hastanesi'nde tedavi gören yaşlılar bilgilendirildi.

Hastane tarafından hazırlanan broşürler, hastanede tedavi gören vatandaşlara dağıtıldı.

Hastaneden yapılan açıklamada, genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken, yaşlı gruplarda esas hedefin, yaşam kalitesinin arttırılması ve korunması olduğu bildirildi.

Yaşlıların yaşam kalitelerinin korunması için mücadele edildiği ifade edilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Hastanemizde, yaşlılarımızın yaşam alanlarında güvenli yaşayabilmeleri için bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirdik. Poliklinik katımızda ve yatan hasta servisimizde hazırladığımız mini el broşürlerini de dağıtarak konu ile ilgili farkındalık oluşturmaya çalıştık.

Güvenli ve sağlıklı çevre önlemleri yaşlılık döneminde düşmelerin önlenmesinde en önemli faktördür. Düşme yaşlılar arasında görülen en sık yaralanma nedenidir. Yaşlı bireyler arasında başta kalça olmak üzere çeşitli kemik kırıklarıyla sonuçlanan düşmeler, hareketsizliği artıran ve yatağa bağımlılığa neden olan bir faktördür. Düşmelerin, yaşlılarda bağımsızlık ve güven kaybına neden olabileceği de bilinmektedir. Yapılan çalışmalarda, düşme nedenli kırıkların neredeyse tamamının ev içerisinde gerçekleştiği ve düşmelerin en fazla merdiven, sandalye, paspas ve yer döşemesinin uygunsuz olması nedeniyle gerçekleştiği tespit edilmiştir."