SONDAKİKA

Avrupalı gençler Tekirdağ’da

Bu haber 02 Ekim 2018 - 15:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Hayvan haklarının önemine dikkat çekmek ve ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlamak amacıyla Avrupalı Gençler Çorlu’da buluştu.

İsveç, Danimarka, İspanya, İtalya, Litvanya, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 35 hayvan hakları savunucusu gençten oluşan heyet, hayvan haklarının önemine dikkat çekmek ve ekolojik dengenin korunmasına katkı sağlamak amacıyla Çorlu’da buluştu.

Erasmus+ Programı Gençlik Değişimi Projesi kapsamında gerçekleşen proje faaliyetlerine katılan gençler Çorlu Hayvan Bakımevine ziyarette bulundular. Burada veteriner Buse Çavdar’dan bakımevinin işleyişi ve çalışmaları hakkında bilgi alan gençler, bakımevinde bulunan hayvanlar ile bir araya gelme fırsatı da yakaladılar.

Projenin yasal temsilcisi Müslüm Doğanay yaptığı açıklamada; Çorlu Belediyesi bünyesinde hizmet veren hayvan bakımevinin Trakya Bölgesi’nin en iyi Hayvan Bakımevi seçildiğini ve bu kapsamda ziyaret ettiklerini belirterek, “Projemizle hayvan hakları ve hayvanların korunması konusunda ülkemizde yapılan çalışmaları tanıtma fırsatı yakaladık. Bugün burada İsveç ve Danimarka gibi Avrupa Birliği’nde en yüksek refah seviyesine sahip ülkelerin gençleri bulunmakta. Ancak onlar da dahil tüm katılımcılar ülkemizdeki çalışmalar, hayvanlara verilen değer ve ülkemizin sahip olduğu eşsiz kültürel zenginlik karşısında mest oluyorlar. Bizim projemizdeki en büyük kazancımız da ülkemizle ilgili önyargıların yıkılarak daha iyi şekilde tanıtımlar yapabilmemizdir.

Bugün hayvan hakları konusunda ülke standartlarımız diğer ülkelerden daha üst seviyelerde. Ülkemize gelen genç arkadaşlarımız bazı ülkelerde hayvanlara bizdeki kadar değer ve önem verilmediğini gördüler. Çorlu Belediyesi Hayvan Bakımevi de verdiği hizmet ile en iyi örneklerden biri durumunda.” dedi.

Erasmus+ Programı Gençlik Değişimi Projesi kapsamında Çorlu Belediyesi Hayvan Bakımevini ziyaret eden gençler Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’a verdiği destekten ötürü teşekkür ederken konuk gençlere aşure ikram edildi.

4 EKİM’DE SERGİ AÇACAKLAR

Öte yandan Erasmus+ Programı Gençlik Değişimi Projesi kapsamında Çorlu’ya gelen İsveç, Danimarka, İspanya, İtalya, Litvanya, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 35 genç, 4 Ekim Dünya Hakları Günü münasebetiyle Cumhuriyet Meydanı’nda kendi ülkelerinde çektikleri fotoğraflardan oluşan bir de sergi açacaklar.