SONDAKİKA

Bandırma'da Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas OSB kuruluyor

Bu haber 03 Ekim 2018 - 17:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BALIKESİR(AA) – Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kurulması planlanan "Marmara Ana Metal ve Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesi" için ilk müteşebbis heyet toplantısı gerçekleştirildi.

Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar, İlçe Belediye Başkanı Dursun Mirza, Balıkesir Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk ve bölgeye yatırım yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcilerinin katıldığı toplantı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkede ekonomik kriz tellallığı yapanlar olduğunu belirterek, "Bugün yapacağımız bu toplantı, bölgemize yatırım yapmak isteyen iş adamlarının geleceğe güvenle bakışını göstermektedir." dedi.

Bandırma Belediye Başkanı Dursun Mirza da yaklaşık 3-4 yıllık bir sürecin ardından Bandırma-Gönen yolunda, Bezirci-Şirinçavuş arasındaki 2 bin 200 dönüm alanda OSB kurulacağını belirtti.

Ülkenin gelişmesi için daha çok üretilmesi ve istihdam yaratılması gerektiğini ifade eden Mirza, "Bunun yolu da daha çok yatırım yapmaktan geçer. Ancak endişelerimiz de var. Biz, toprağımızın, havamızın, suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz." diye konuştu.

– "Bu bölgedeki yatırımların ihracata katkılar sağlayacağına inanıyoruz"

Balıkesir Ticaret İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk ise 3-4 yıllık bir hazırlık sürecinin ardından söz konusu OSB için saha çalışması yaptıklarını anlattı. 2 bin 200 dönümlük arazide demir, çelik ve makine üretimi yapılacağını kaydeden Aşuk, "Bu bölgedeki yatırımların Balıkesir ve Bandırma'nın ihracatına katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Biz de planlı sanayileşme ve kentleşmeden yanayız. Sanayi kuruluşlarının toprağa, suya ve havaya zarar vermemesi için ilgili mevzuatımızı titizlikle uyguluyor ve süreci yakından izliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Müteşebbis heyet adına konuşan yatırımcı ATAK Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çay da "Buraya yatırım yapacak kuruluşlar olarak biz sadece çevreye değil, kendimize karşı da duyarlı olacağız. Havayı, suyu, toprağı kirletmeme kararlılığındayız. Bu yatırımlar için süreci bugün başlatıyoruz. Türkiye'nin en büyük yatırımını gerçekleştireceğiz. Türkiye'nin en büyük istihdam ve ihracat bölgesi olacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Kurulması planlanan OSB'de ana metal sanayi, fabrikasyon metal ürünleri imalatı, bilgisayarlar, elektronik ve optik imalatı, elektrikli teçhizat, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve teçhizat sanayi, motorlu kara taşıtı, treyler ve yarı treyler imalatı ve diğer ulaşım araçlarının imalatının yapılacağı öğrenildi.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN