SONDAKİKA

Bilecik'te kamu personeli bisikletle ve yürüyerek işe gitti

Bu haber 20 Eylül 2018 - 12:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİLECİK (AA) – Bilecik'te Avrupa Hareketlilik Haftası etkinlikleri kapsamında kamu personeli bisikletle ve yürüyerek işe gitti.

Cumhuriyet Meydanı'nda başlayan ve Bisikletliler Derneği Bilecik Şubesinin de destek verdiği etkinlikte, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personelle öğrenciler, bisikletlerle ve yürüyerek iş yeri ve okullarına gitti.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Budak, etkinlik öncesi yaptığı açıklamada, son günlerde küresel ısınma ve çevre kirliliğinin gündem oluşturduğunu belirterek, artan hava kirliliğiyle birlikte çevreyi koruma bilincine sahip olunması gerektiğini vurguladı.

Budak, amaçlarının, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya için kent merkezlerinde insanları sürdürülebilir, çevreci, daha sağlıklı ulaşım şekillerine, toplu ulaşım, yaya ve bisikletle ulaşıma özendirmek olduğunu ifade etti.

Etkinlik hakkında bilgi veren Budak, şöyle konuştu:

''Burada bisikleti olanlar bisikletle, olmayanlar yürüyerek iş yerlerine gidecek. Biz Bilecik olarak şanslı illerden biriyiz ama sanayinin, sanayileşmenin ve sanayi toplumunun verdiği etkilerle çevremiz hızla kirleniyor. Biz bu çevrede yaşıyoruz. Bir yandan kalkınmamız lazım, sanayileşmemiz lazım. Bu kalkınmayı ve sanayileşmeyi çevreye rağmen değil, çevreyle beraber yapmak zorundayız. İş yerlerine giderken kamu elemanları olarak yürüyelim, bisiklet kullanalım veya toplu ulaşım araçlarıyla gidelim, mümkün olduğu kadar kendi özel otomobillerimizi kullanmayalım.''

Etkinliğe katılan Edebali Ortaokulu öğrencisi Emirhan Özer de sağlıklı yaşamak için servisle değil, bisikletle okula gittiğini kaydetti.