SONDAKİKA

Edirne'den kısa kısa

Bu haber 27 Eylül 2018 - 18:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE (AA) – CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, yerel seçimler için aday adaylığı başvurularının 1-19 Ekim tarihleri arasında il ve ilçe başkanlıklarına yapılacağını bildirdi.

Pekcanlı, yaptığı yazılı açıklamada, 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçimlerde belediye başkanlığı ve meclis üyeliği için aday adaylığı başvurularının 1 Ekim Pazartesi günü başlayacağını belirtti.

Aday adaylarının 19 Ekim Cuma günü saat 17.00'ye kadar gerekli belgelerle il ve ilçe başkanlıklarına başvurması gerektiğini aktaran Pekcanlı, parti örgütlerinde görev yapan il, ilçe başkanları ile yönetim kurulu üyelerinin de aday adayı olabilmek için 1-12 Ekim tarihleri arasında görevlerinden istifa etmesi gerektiğini kaydetti.

– Avrupa Nükleer Araştırma Merkezine canlı bağlantı

Eğitimde öncü olmayı ve ilkleri gerçekleştirmeyi ilke edinmiş Edirne Bahçeşehir Koleji, bir ilki daha gerçekleştirerek İsviçre'nin Cenevre şehrindeki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi "CERN" ile canlı bağlantı kurarak e-konferans gerçekleştirdi.

Edirne Bahçeşehir Koleji'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, konferans salonunda gerçekleştirilen e-konferansa Lise Müdürü Aysun Yiğitsoy, lise öğrencileri, ortaokul 7 ve 8. sınıf öğrencileri ile öğretmenler katıldı.

Yapılan e-konferansta bilimin kalbi olarak anılan CERN'de bulunan Türk bilim adamlarından Dr. Cenk Yıldız ile görüşüldü ve öğrenciler CERN'de yapılan büyük çarpışma deneyinin ayrıntılarını ve deneyin sonucunda nelerin değişeceğini öğrendi.

Öğrencilerin CERN'de yürütülen çalışmalarla ilgili merak ettikleri soruları da sorma imkanı bulduğu e-konferans, bir saat sürdü.

Lise Müdürü Aysun Yiğitsoy, öğrenciler için yaptıkları tüm etkinliklerin eğitime, bilime, öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine, dünyaya bakışlarının değişmesine ve ufuklarının gelişmesine yönelik olduğunu kaydetti.

– Türkiye-Almanya Uzman Değişimi Projesi

Türkiye-Almanya Uzman Değişimi Projesi kapsamında, Almanya'dan gelen heyet, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş'ı ziyaret etti.

Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, sahada görev yapan ASDEP personelleriyle Almanya'dan gelen kafile bir araya gelerek, farklı iki ülkede gerçekleştirilen Sosyal Hizmet Çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundu.

Gençlik lideri ve pedagoglardan oluşan heyet, gerçekleşen ziyaretten memnuniyet duyduklarını belirterek, Edirne Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilgin Özbaş'a aktardığı bilgiler kapsamında teşekkür etti.

Gerçekleştirilen faaliyetlerle yerel halkı tanıma, gençlerdeki gönüllülük bilincini tanıma, gençlik merkezlerinin iş, işlem ve işleyişlerinin incelenmesi için ziyaretler de gerçekleştirildi.

Yapılan seminerle, yaygın eğitim tetkikleri, workshoplar, ziyaretlerle tecrübe paylaşımı ve akışı sağlandı.

– İklim Diplomasi Haftası

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında faaliyet gösteren Edirne AB Bilgi Merkezince, Türkiye'nin 20 kentindeki AB Bilgi Merkezleri ile eş zamanlı olarak "Bizim gezegenimiz, bizim geleceğimiz" sloganıyla İklim Diplomasi Haftası'nı kutlamak amacıyla yönetmen Semih Kaplanoğlu'nun Buğday filminin gösterimi gerçekleştirildi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan yazılı açıklamaya göre, 24-30 Eylül tarihleri arasında kutlanan hafta kapsamında Trakya Üniversitesi Balkan Yerleşkesi'ndeki Balkan Kongre Merkezinde düzenlenen etkinliğe AB Bilgi Merkezi Edirne Koordinatörü Güliz Elif Yardımcı, Lüleburgaz Belediyesi Proje Koordinatörü Seden Özen Ergin, Trakya Üniversitesi akademisyenleri, Plastiğe Hayır Platformu Temsilcisi Begona Rodriguez ve Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri katıldı.

– TÜ Eğitim Fakültesinde oryantasyon programı

Trakya Üniversitesi (TÜ) Eğitim Fakültesince, 2018-2019 akademik yılının başlamasıyla birlikte, fakülteye yeni kayıt yaptıran 1. sınıf öğrencilerine oryantasyon programı düzenlendi.

"Üniversite Yaşamına Uyum Programı" olarak da bilinen tanışma ve bilgilendirme toplantısı, Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Mehmet Akif Ersoy binası konferans salonunda gerçekleştirildi.

Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rıdvan Canım, öğretmenliğin önemine vurgu yaparak, "Bu çatı altında geçecek yıllar, öğrenim kazanımları açısından olduğu kadar, eğitilmiş bireyler olarak bu fakülteden mezun olmak açısından da çok önemli. Öğretmenlik, gelmiş geçmiş en kutlu mesleklerden biri." dedi. Konuşmasında Edirne'ye dair bilgiler veren Prof. Dr. Rıdvan Canım, "Bir Osmanlı başkenti olan Edirne, eşsiz bir medeniyete ev sahipliği yapan muhteşem bir şehir. Bu şehri gezip dolaşırken bu dikkatle gezilip ve görülmesi gerekiyor. Edirne'ye ve böyle bir üniversiteye geldiğiniz için gerçekten şanslı olduğunuzu bilmenizi isterim. Özellikle Balkanlardan üniversitemize ve fakültemize yeni gelen uluslararası öğrencilerimiz, bizler için çok büyük önem taşıyor. Yeni öğrencilerimiz için olduğu gibi uluslararası öğrencilerimiz için de her konuda yardıma hazırız." diye konuştu.