SONDAKİKA

Endüstri 4.0 Yolunda Sakarya Maker Şenliği

Bu haber 04 Ekim 2018 - 18:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

SAKARYA (AA) – Sakarya'da eğitimde uygulama becerisinin kazandırılmasına yönelik gerçekleştirilen TÜBİTAK destekli ve Ahmet Akkoç Ortaokulu tarafından yürütülen "Endüstri 4.0 Yolunda Sakarya Maker Şenliği" düzenlendi.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin proje ortaklığını yaptığı bir alışveriş merkezinde düzenlenen etkinlikte, öğrenciler uygulama imkanıyla robotik kodlama, akıl oyunları, ahşap eğitim, mühendislik gibi alanlarda kendilerini keşfetti.

Şenlik açılışına Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya Vali Yardımcısı Abdul Rauf Ulusoy, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı.

Etkinlik kapsamında öğrencilerle bir araya gelen Rektör Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, öğrencilerin uygulama becerilerine yönelmelerinin eğitimde doğru bir başlangıç olduğunu belirtti.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesinin bilgiyi beceriyle bütünleştirmeyi misyon olarak kabul etmiş bir üniversite olduğunu ifade eden Sarıbıyık, "Üretmeye yönelen, keşfetmeyi seven, uygulayarak öğrenen çocuklarımız, gelecekte daha başarılı olacaktır. Üniversite olarak bizler uygulamalı eğitimi destekleyen projelerde bulunmaya devam edeceğiz." dedi.

Protokol üyeleri ve öğrenciler, üniversite standını da gezerek teknolojik ve mühendislik alanında yürütülen çalışmaları inceledi.

Türkiye'nin ilk ve tek akredite olan Teknoloji Fakültesi öğrencileri de çalışmalarını ilk ve orta öğretim öğrencilerine anlattı. Maker Şenliği'nde çeşitli konferanslar, söyleşiler de gerçekleşti.

Etkinlikler 3 gün devam edecek.