SONDAKİKA

Evinin salonunda 60 muhabbet kuşu besliyor

Bu haber 04 Ekim 2018 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİLECİK (AA) – HARUN KAYMAZ – Bilecik'in Bozüyük ilçesinde 29 yaşındaki Faruk Yörügeç, yalnız yaşadığı evinin salonunda 60 muhabbet kuşu besliyor.

İlçede bir fabrikada çalışan Faruk Yörügeç'in çocukluğundan bu yana tutku haline gelen kuş sevgisi, görenleri şaşırtıyor.

Geçen yıla kadar daha az sayıda farklı ortamlarda beslediği kuşlarına evinin salonunu ayıran ve sayılarını zamanla artıran Yörügeç, bazılarını yurt dışından getirttiği farklı cinslerde 60 muhabbet kuşuna bakıyor.

Evini kuşlarla paylaşan Yörügeç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvan sevgisinin kendisine dede, anne ve babasından miras kaldığını söyledi.

Yıllardır kuşlara yönelik farklı bir hayranlık ve sevgi duyduğunu dile getiren Yörügeç, 2013 yılında Türkiye Kanarya ve Kafes Kuşları Federasyonu B Sınıfı Kıvrık Gagalılar Hakemi olarak görev yaptığını ifade etti.

Kuşlarıyla yarışmalara da katıldığını vurgulayan Yörügeç, şöyle konuştu:

"Dünyanın her bölgesinden şampiyon olmuş kuşları araştırıyorum. İnternet aracılığıyla yurt dışından aracılarla ülkeye getirtip satın alıyorum. Salonumdalar, yakınımdalar ve beraber yaşıyoruz. 20 civarında kafes içindeler. Günlük iki saat özel bakımları oluyor. Rutin kontrolleri var. Düzenli olarak bakım istiyorlar. 60 kuşuma, maaşımın üçte birini harcıyorum. Masrafları çok, ayrıca yarışmalar için kilometrelerce uzağa gidiyorum. Tamamen masraf açıkçası ama çok keyifli. İnsanlarla uğraşmaktansa onlarla uğraşmak her zaman iyidir. Kuşlarım evlatlarım gibi, yapılarına göre tek tek hepsini tanırım. Binadaki komşularım alıştı, rahatsız olan yok. Sağolsunlar anlayışla karşılıyorlar."

Yörügeç'in çocukluk arkadaşı Mustafa Gürcan da Faruk Yörügeç'i tanıdığı günden bu yana kuş sevgisini bildiğini aktararak, "Artık sevgisini o kadar belli etti ki salonunu onlara ayırdı. Şimdi onlarla yatıp kalkıyor. Boş zamanının neredeyse tamamını onlara ayırıyor. Hakemlik de aldı, yarışmalara gidiyor. Duyanlar çok şaşırıyor. Kuş beslemek normal de salonda 60'ını bulundurmak şaşırtıyor." dedi.