SONDAKİKA

Gaziler öğrencilerle buluştu

Bu haber 29 Eylül 2018 - 11:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

BİLECİK (AA) – Bilecik'in Bozüyük ilçesinde gaziler ile özel bir lisenin öğrencileri bir araya geldi.

Bozüyük Ticaret Odası Konferans Salonu'nda düzenlenen programda konuşan okul müdürü Ömer Boğaz, gazilerin önünde saygıyla eğildiğini söyledi.

Şehitlere Allah'tan rahmet dileyen Boğaz, "Bozüyük'te yeni kurulan Şehit Yakınları ve Gaziler Derneğinin daima yanında olacağımıza söz veriyorum." dedi.

Gaziler adına konuşan gazi İsmail Topal ise, Güneydoğu'da görevi sırasında yaralanarak gazi olduğunu anlattı.

Aradan yıllar geçmesine rağmen düzenli uyuyamadığını belirten Topal, öğrencilerden sık sık evladını şehit vermiş aileleri ziyaret etmelerini bir nebze de olsa o ailelerinin acılarına ortak olmalarını istedi.

Törene Pazaryeri ilçesinden katılan 90 yaşındaki Kore gazisi Refik Özberber, öğretmen ve öğrenciler tarafından ayakta alkışlandı.

Özberber, 1950 yılında Tugay Komutanı Tuğgeneral Tahsin Yazıcı'nın komutasında Kore'ye ilk giden birlik içinde yer aldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Ankara'dan Kore Savaşı'na gitmek üzere İskenderun'a hareket ettik. Mehmetçiği uğurlama töreninde son derece duygusal anlar yaşandı. Törende kimler yoktu ki annesinin kucağında henüz bir yaşını doldurmamış bebekten, değneğine dayanarak torunlarını savaşa gönderen seksenlik ninelere kadar her yaştan insan, Kore yolcularının anaları, babaları, hayat arkadaşları, nişanlıları, evlatlar vardı. Çok duygusal anlar yaşadık. Gemiyle yola çıktık 21 günde Kore'nin güney doğusunda bulunan Pusan Limanına ulaştık. Türk askeri burada büyük başarılara imza attı."

Öğrencilerin sorularını cevaplayan gazilere, okul yönetimi tarafından plaket takdim edildi.