SONDAKİKA

Kedi “Pamuk” okulun maskotu oldu

Bu haber 20 Eylül 2018 - 11:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

YALOVA (AA) – YAVUZ EMRAH SEVER – Yalova'nın Çınarcık ilçesindeki bir okulun bahçesinde 4 yıl önce yavruyken terk edilmiş halde bulunan ve "Pamuk" adı verilen kedi, öğrenci ve öğretmenler tarafından besleniyor.

Koruköy İlkokulu ve Ortaokulu'nun bahçesinde, okul yönetimi ve öğrenciler tarafından yapılan kulübede barınan "Pamuk", teneffüs ve öğle aralarında hem öğrenciler hem de öğretmenlerden yoğun ilgi görüyor.

Okul Müdürü Umut Sapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okul bahçesinde daha yavruyken bulunan "Pamuk"u koruma altına aldıklarını söyledi.

Pamuk'a öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiğini vurgulayan Sapan, "Okulumuzun kedisi oldu. Okulumuzun merhametli, hayvan sevgisini benimseyen öğrenciler yetiştirmesi adına faydalı oldu. Çocuklarımızın artık sokak hayvanlarına bakış açıları çok farklı. Çocuklar onlara 'Acaba nasıl yardım edebiliriz?' şeklinde yaklaşmaya çalışıyorlar." diye konuştu.

Sapan, Pamuk'un okulun maskotu olduğunu ifade ederek "Pamuk sabahleyin öğrencileri karşılıyor. Onlarla birlikte dolaşıyor. Onun aşılarını tedavilerini yaptırıyoruz. Biz onunla yeni eğitim öğretim yılını beraber karşıladık. Umarım bu yılı da huzurlu bir şekilde geçiririz." değerlendirmesini yaptı.

Sapan, Pamuk'un öğrenciler ve okul idaresinin iş birliğiyle yapılan kulübede barındığını belirterek "O ayrılmadığı sürece biz onun için gerekli her türlü çabayı sarf ediyoruz. O da memnun hayatından. Kötü bir şey olmadığı sürece ayrılık düşünmüyoruz." dedi.

– "Çocuklar onun üzerine titriyorlar"

Koruköy Ortaokulu Müdür Yardımcısı Şengül Aksu da beldede çok yazlıkçı bulunduğuna, bu yüzden sokak hayvanlarının sayısının fazla olduğuna dikkati çekti. Pamuk'a okullarını açtıklarını anlatan Aksu, şunları söyledi:

"Bir kedimiz var, okulumuzun maskotu. Hemen hemen 4 yıldır bizimle birlikte. Çocuklar onun üzerine titriyorlar. Mamasıyla, suyuyla her şeyiyle ilgileniyorlar. Ona zarar vermemek için okul bahçesinde koşarken dikkat ediyorlar. Çocukların sosyal ilişkilerinde daha ılımlı, samimi olduklarını gördük. Onların sorumluluk bilinçleri geliştikçe, yerleştikçe çok daha olumlu geri dönüşler aldık ve desteklemeye devam ettik."

Pamuk'un mamasını aldıklarına, aşılarını yaptırdıklarına işaret eden Aksu, onun bir anlamda merhametli ve vicdanlı çocuklar yetiştirebilmek için kendilerine yardımcı olduğunu dile getirdi.

Aksu, öğrencilerinin teneffüslerinin bir kısmını Pamuk'u doyurmaya, ona sevgi göstermeye ayırdığını, top oynarken daha dengeli, ölçülü olduklarını kaydetti.