SONDAKİKA

Yunanistan'dan bazı kaçakların “geri itildiği” iddiası

Bu haber 01 Ekim 2018 - 16:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

EDİRNE (AA) – Yunanistan'ın uluslararası mevzuatlara aykırı şekilde düzensiz göçmenleri geri itmeye devam ettiği ileri sürüldü.

Bosnaköy köyü yakınlarında düzensiz göçmenlerin bulunduğu ihbarı üzerine bölgeye giden jandarma, 8 düzensiz göçmeni yakaladı.

Yarı çıplak yakalanan düzensiz göçmenler, Meriç Nehri'ni geçip Yunanistan topraklarına ayak bastıklarını, burada Yunan askerlerinin kendilerini darp ettiklerini öne sürdü.

Jandarma tarafından kıyafet verilen ve sağlık kontrolünden geçirtilen düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresi'ne teslim edildi.

– "Geri itme/push back"

"Push back" de denilen, "geri itme" uygulamasının son zamanlarda Yunanistan tarafından sıkça uygulandığı iddia edildi. Son bir kaç gündür kıyafetleri üzerinde olmayan ve darp edilerek Yunanistan'dan geri itildiklerini iddia eden 50'nin üzerinde düzensiz göçmen yakalandı.

Güvenlik güçlerinden alınan bilgiye göre, Yunanistan'ın Türkiye ile kara sınırını tel örgü ile kapatması sonrası doğal sınır Meriç Nehri kaçaklar tarafından daha çok kullanılmaya başlandı. Botlarla Meriç'i aşan düzensiz göçmenler Yunanistan'a geçiyor. Ancak son yıllarda uluslararası anlaşmalara göre sınırı geçebilen kaçakların durumunu incelemekle yükümlü olmasına rağmen Yunanistan, AB mevzuatına da aykırı olarak toplu sınır dışı işlemleri yapıyor.